Naudinga gyvūnų informacija

LIGOS IR JŲ PREVENCIJA

Profilaktika nuo ektoparazitų
Dažniausia mūsų keturkojus draugus vargina blusos, erkės, uodai, mašalai ir kiti skraidantys bei ropojantys vabzdžiai. Įkandimai gyvūnams sukelia stresą, skausmą, niežulį.
Blusų įkandimai ne tik sukelia gyvūnams diskomfortą, bet ir perneša eilę ligų. Kartais šunų arba kačių blusos gali pasmaguriauti ir žmogaus krauju. Apsauga nuo blusų reikėtų rūpintis ištisus metus.
Įkandus erkėms gali būti pernešamos ligos, kurios yra pavojingos tiek šunims, tiek žmonėms - Laimo liga, Babeziozė, Erlichiozė.
Uodai ypatingai pavojingi šunims, nes gali būti širdies kirmėlių platintojai.
Kraujasiurbiai mašalai gali pernešti leišmaniozę, patekę į kvėpavimo takus sukelti stiprius viršutinių kvėpavimo takų pažeidimus, alergiją.
Apsaugai nuo ektoparazitų mūsų gydykloje naudojami tik profesionalūs preparatai, kurie, juos naudojant jau daugelį metų, davė pačius patikimiausius rezultatus. Tai Bayer firmos Advantix, Advantage, Advocate, Bolfo preparatai; Virbac firmos Duowin contact; Merial firmos Frontline combo ir kiti. Parenkant preparatą Jūsų augintiniui atsižvelgiama į metų laiką, oro sąlygas, gyvūno rūšį, svorį, amžių, sveikatos būklę, polinkį tam tikroms ligoms ir tik tada gydytojas parenka tinkamiausią preparatą. Dėmesio! Ne visi preparatai, kurie tinka šunims, tinka katėms ar kitos rūšies gyvūnams. Pasitaikė nemažai atvejų, kai reikėjo suteikti skubią veterinarinę pagalbą gyvūnams, kuriems jų savininkai panaudojo neaiškios kilmės (arba ne pagal instrukciją ) preparatus.
Galima dar paminėti, kad vieni preparatai yra sisteminio veikimo, o kiti kontaktinio. Nuo to priklauso jų veikimo principas. Išsamesnė konsultacija – paskambinus ar atvykus pas gydytoją.

Užkrečiamųjų virusinių ligų profilaktika
Visi suaugę šunys vieną kartą metuose turi būti vakcinuojami polivalentine vakcina nuo pasiutligės (privaloma ), šunų maro, parvovirozės, hepatito, leptospirozės ir paragripo. Papildomai šunis, kurie dažnai dalyvauja parodose ar kitose šunų susibūrimo vietose, galime skiepyti nuo šunų gripo arba kitaip vadinamo šunidžių kosulio (sukėlėjas Bordetella bronchiseptica ). Imunitetas nuo šios ligos trumpalaikis, todėl reikia skiepyti kas pusę metų . Yra dar vakcinos nuo dermatofitozės (grybelio ), babeziozės ir kt. Galutinę vakcinavimo schemą paruošia veterinarijos gydytojas, atsižvelgęs į šeimininko pageidavimus, teritorijos epizootinę situaciją, šuns amžių, sveikatos būklę ir kitus požymius. Vakcinacija yra labai atsakinga ir svarbi procedūra, kurią gali atlikti tik veterinarijos gydytojas.
Jauni šuniukai pradedami vakcinuoti nuo 6 savaičių (yra vakcinos, kuriomis galima vakcinuoti ir anksčiau, kai to reikalauja situacija ), revakcinuojant du kartus kas mėnesį. Jeigu šuo skiepijamas nuo 8 sav. amžiaus, tada užtenka vienos revakcinacijos kai šuniukui sukanka 3 mėnesiai. Vėliau skiepai kartojami kas metus.

Dehelmintizacija
Dehelmintizuojami jauni šuniukai jau nuo 4 savaičių amžiaus. Vėliau vaistai nuo kirminų turi būti suduodami kas mėnesį iki pusės metų. Toliau – kas tris mėnesius visą šuns gyvenimą. Tokia yra pagrindinė schema, kurią, esant reikalui, koreguoja vet.gydytojas. Čia vėl gi svarbus teisingas preparatų pasirinkimas, todėl visada geriau pasitarti su veterinarijos gydytoju, o ne su kaimynu, nebent jis taip pat yra praktikuojantis veterinarijos gydytojas.

GYVŪNŲ IDENTIFIKACIJA

Mūsų gydykloje atliekamas naminių gyvūnų (šunų, šeškų, kačių ) ženklinimas mikroschema ir registravimas centralizuotoje Lietuvos smulkių gyvūnų veterinarijos gydytojų asociacijos duomenų bazėje (www.regivet.lt) bei Europos duomenų bazėje (www.europetnet.com). Tai suteikia galimybę surasti gyvūną ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.
Dažnai žmonės klausia, ar galima gyvūną surasti per atstumą? Ne. Įsiūta mikroschema - tai ne radijo siųstuvas. Tai mažas, ryžio grūdo dydžio prietaisas, turintis gamintojo suteiktą unikalų identifikavimo numerį, kuris nuskaitomas panaudojant skaitytuvą. Ženklinant gyvūną, mikroschema įterpiama po oda kairėje kaklo pusėje ir išlieka visam laikui.
Ar tai skausminga ir kenkia gyvūnui? Kadangi mikroschema yra labai maža, po gyvūno oda ji įterpiama specialia injekcine adata. Pati procedūra nėra skausmingesnė už įprastą vakcinavimą.
Nuo 2011 metų identifikuotais bus laikomi gyvūnai tik su implantuota mikroschema.


Kam to reikia?
• Tai būtina sąlyga, kad veiktų įstatymai (Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas Nr. 998/2003 )
• Identifikuoti būtina keliaujant su gyvūnais
• Tai padeda pasiklydusius gyvūnus grąžinti savininkui.
• Didina savininko pasitikėjimą.
• Padeda nustatyti neatsakingus savininkus ir pritaikyti jiems sankcijas.
• Padeda kontroliuoti paveldimų ligų plitimą.
• Įgalina kaupti kitą informaciją duomenų bazėje (vakcinacijos statusas, sterilizuotas ar ne, populiacijos apskaita...)
• Tik paženklintam gyvūnui išduodamas ES gyvūno augintinio pasas, kuris būtinas keliaujant.

NAUDINGOS NUORODOS

www.lsmuni.lt- Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademija – aukštoji veterinarijos ir gyvulininkystės technologijos mokykla.

www.nmvrvi.lt - Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas - valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai pavaldi įstaiga, kuri pagal kompetenciją užtikrina efektyvų valstybės politikos įgyvendinimą ginant vartotojų interesus maisto ir veterinarijos srityse.

www.lsgvga.lt - Lietuvos smulkių gyvūnų veterinarijos gydytojų asociacija – tai organizacija, profesiniu pagrindu vienijanti veterinarijos gydytojus, dirbančius smulkių gyvūnų gydymo srityje Lietuvos Respublikos teritorijoje.

www.regivet.lt - Elektroninė identifikavimo sistema – tai identifikavimo būdas, panaudojant signalą perduodamą tarp atsakiklio ir skaitytuvo.

www.europetnet.com - internetinis portalas skirtas pasimetusių gyvūnų paieškai visoje Europoje.

www.vmvt.lt - Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba